Akkoç Mühendislik | Genleşme Tankları

GENLEŞME TANKI


GENLEŞME TANKI 

Sıvı yada gazların basınçlandırılmasında kullanılan , basınçlı depolara genleşme tankı denir.

Genleşme tankları , ortam basıncından farklı bir basınçta sıvıları tutan kapalı kaplardır. Basınç arttırmada ve kazan sistemlerinde kullanılır.

GENLEŞME TANKI NASIL ÇALIŞIR.

Genleşme tankının tipik evsel kullanımı ; pompaya bağlı bir su sistemidir. Pompa çalıştığında , tankın içindeki basınç artar. Tank , dolu olduğunda ve pompa üst basınç ayarına ulaştığında , pompa kapanır. Sistemden su çekilirken , membranın etrafındaki hava basıncı , suyu kaptan dışarıya ve boru sistemi içine iter. Membrantamamen söndürüldüğünde, minimum basınca ulaşılır. Bu noktada , pompa düşük ayarından başlar ve pompalama döngüsü üst basınca gelinceye kadar çalışmaya devam eder.

Basınçlı su tutma kabiliyetleri , pompanın gün içinde sürekli çalışması yerine , kısa süreli olarak aralıklarla çalışmasını sağlar.

Örneğin, eğer biri ellerini yıkayacaksa , su başlangıçta genleşme tankından gelir. Pompanın yalnızca tanktan gelen basınçlı su kullanıldığında yani tanktaki su bittiğinde devreye girmesi gerekecektir.

GENLEŞME TANKI NERELERDE KULLANILIR: GENEL OLARAK

Su temini sistemleri

Yıkama sistemleri

Basınç sistemleri

Sulama pompaları

Sıvı transferi

Güneş ve basınç tutma sistemleri

Sıcak su sistemlerinde kullanılır

 

GENLEŞME TANKI BASINÇ AYARI NASIL YAPILIR

Kablo bağlantıları dışında , birisi yaylı diğeri yivli iki vida görülür. Yaylı vida “ Halt ” yani alt basınç değerini , diğeri “ Hüst “ yani üst basınç değerini ayarlamada kullanılır. Halt ve Hüst değerleri biri birine çok yakın tutulursa , hidrofor çalışırken şalteri sürekli attırabilir. En az 2 bar basınç farkı olması tavsiye edilir.

Ayarı yapmak için tesisata su girişini kesin ve basıncın ayarlamak istediğiniz değere kadar düşmesini bekleyin. Basıncı hidrofor üzerindeki manometreden okuyabilirsiniz. Örneğin 3 Barda devreye girmesini istiyorsunuz. Bir musluğu açıp basınç 3 Bara düşene dek bekleyin. 3 Bara indiğinde ise musluğu kapattırın ve Halt vidasını yavaşça sıkarak ya da gevşeterek hidroforu çalıştırın. Hidrofor çalıştığında sıkma ya da gevşetmeyi bırakın. Halt’ı ayarlamış olduk. Hüst için de diğer vidayı kullanacağız.

Su girişini açın. Basınç 5 Bara çıkacaktır. Bu halde hidroforunuz çalışmaz çünkü Haltı 3 bara ayarlamıştık. Şimdi Hüst vidasını bir kontrol kalemi ile (elinizi kablolara değdirmeyin) sıkarak yada gevşeterek hidroforun çalışacağı noktaya kadar getirin. Hidroforun çalışması ile basınç 5 barın üzerine çıkacaktır. Vidayı biraz daha sıkarsanız basıncın 5 barın altına ayarlanmasını sağlamış olursunuz. Şehir şebekesinde su varken hidrofor çalışmamalıdır. Şehir şebekesini kapatıp bir musluk açarak basıncı düşürün ve hidroforun devreye girmesini sağlayın ve kaç barda stop edeceğini kontrol edin. İstediğiniz değerde durmuyorsa biraz daha sıkarak yada gevşeterek 4,5-5 Barda stop etmesini sağlayın.

Yukarıda örneklendirilen basınç değerleri ortalama olarak verilmiştir.Binanın kat sayısına göre bu oran değişir.

Kaynak:https://www.mekaniktesisatmarket.com/genlesme-tanki

Acil Soru ve Bilgi Almak için Bizimle İletişime Geçin